|

A început „marea epurare politică” din școlile din Alba: Vezi lista noilor directori și directori adjuncți instalați în numele „depolitizării”

Mandatele directorilor și ai directorilor adjuncți ai unităților de învățământ, detașați în interesul învățământului prin ordinul MECTS au expirat vineri, 31 august 2012. Deși schimbările directorilor de școli și inspectoratul școlar au fost anunțate drept o „acțiune de depolitizare”, cu excepția unor nume greu de schimbat – datorită rezultatelor obținute de unitățile de învățământ pe care le conduc -, în majoritatea școlilor noii directori sunt membri PSD. De altfel, și „depolitizarea” de la vârful inspectoratului este tot o manevră de genul „pleacă ai lor și vin ai noștri”; conducerea ISJ Alba, în frunte cu Dorin Sandea este formată tot din membri PSD.

Fostul inspector școlar general din cadrul ISJ Alba, Cornel Sandu, a explicat, în urmă cu o săptămână, cum s-au făcut schimbarile din funcții, în ultimele 30 de zile, a nu mai puțin de 100 de directori de școli și grădinițe din Alba. Acesta susține că, în dorința de a-și propulsa cât mai mulți oameni pe posturi înalte, conducerea USL Alba și implicit ISJ Alba a uitat să consulte legile în vigoare și, astfel, o mare parte dintre noii directori întrunesc condițiile necesare pentru a fi numiți pe astfel de funcții de conducere.

Așadar, din 1 septembrie, intră în vigoare noile detașări, până la organizarea unui concurs, însă nu mai târziu de 31 august 2013, după cum reiese din formula standard a documentelor trimise Inspectoratului Școlar Județean Alba.

Potrivit inspectorului pe management și descentralizare instituțională, Iuliana Șarlea, au fost făcute aproximativ 100 de numiri noi peste cele vechi. Iată lista cu noii directori și cu cei care au fost schimbați:

Directori:

 

ALBA IULIA

Colegiul Naţional ”Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia – Valeriu Nicolae Cerbu (director), Sorin Dumitru Schiau (director adjunct) – în locul Elenei Iordăchescu

Colegiul Economic ”Dionisie Pop Marţian” Alba Iulia – Nicolae Dan Anca (director) – în locul lui Ion Marinescu. Florin Cristian Dinca (director adjunct)

Colegiul Tehnic ”Alexandru Domşa” Alba Iulia – Ioan Corb (director), Nicolae Liviu Goţia (director adjunct)

Colegiul Tehnic ”Dorin Pavel” Alba Iulia – Radu Cîmpean (director), Felicia Melania Croitoru (director adjunct) – în locul Anei Herdea

Colegiul Tehnic ”Apulum” Alba Iulia – Carmen Iuliana Ursu (director )-în locul Mariei Horor, Manuela Ramona Retegan (director adjunct)

Colegiul Liceal Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia – Dorina Trifon (director adjunct)

Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia – Gligor Udrea (director), Stelian Mihai Feraru (director adjunct)

Liceul Sportiv Alba Iulia – Nicuşor Marcu (director), Simona Marcela Todoran (director adjunct), Ioan Ţăran (adjunct) -în locul Elenei Vinceller

Seminarul Teologic Liceal Ortodox ”Mitropolit Simion Ştefan” Alba Iulia – Nicolae Topîrcean (director)

Liceul Teologic Romano- catolic”Grof Mailath Gusztav Karoly” Alba Iulia – Gal Laszlo (director)

Şcoala cu clasele I-VIII ‘Vasile Goldiş” Alba Iulia – Teofil Florea (director), Rodica Lupea (director adjunct) – în locul lui Gheorghe Mărginean

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Avram Iancu” Alba Iulia – Elena Ignat (director), Mirela Ianc (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Ioan Agârbiceanu” Alba Iulia – Mariana Maierescu (director) – în locul lui Gheorghe Cărpinișan, Alexe Vinceller (director adjunct) – în locul Marianei Maierescu

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Mihai Eminescu” Alba Iulia – Rodica Florica Marinescu (director), Ileana Ţăran (director adjunct) -în locul lui Nicolae Radu

 

Grădiniţa cu program prelungit nr.13 Alba Iulia – Laura Mihaela Fotin (director)

Grădiniţa cu program normal nr. 16 Alba Iulia – Maria Magdalena Ladea (director)

Grădiniţa cu program normal ”Dumbrava Minunată” (nr. 15) Alba Iulia – Aurora Vârtei (director)

Grădiniţa cu program prelungit nr.8 Alba Iulia – Maria Luduşan (director)

Grădiniţa cu program prelungit nr.11 Alba Iulia – Aurelia Pop (director)

Grădiniţa cu program prelungit nr.12 Alba Iulia – Veronica Suciu (director)

 

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Alba Iulia – Rodica Cristea (director)

Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Alba Iulia – Constantin Adrian Florea (director), Monica Florica Paul (director adjunct)

Palatul Copiilor Alba Iulia – Dumitru Mălin (director)

 

 

ABRUD

Grup Şcolar ”Horea, Cloşca şi Crişan” Abrud – Mariana Tanţoş (director)-în locul Magdalenei Stan, Marcela Elvira Martin (director adjunct)-în locul Elisabetei Constanța Anca

Şcoala cu clasele I-VIII ”Avram Iancu” Abrud – Camelia Oneţ (director)-în locul IOanei Râștei, Marinela Elena Anca (director adjunct)-în locul Lăcrămioarei Maria Burde

 

AIUD

Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud – Dorin Fulea (director)-în locul Gabrielei Gâlea, Antonela Radoescu (director adjunct)-în locul Zamfirei Costan

Colegiul Naţional „Bethlen Gabor” Aiud – Szocs Ildico (director), Melania Turzai (director adjunct)

Colegiul Tehnic Aiud – Veronica Ciortea (director)-în locul lui Iulian Vântu, Cornelia Bolca (director adjunct)-în locul Lilianei Miron

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Ovidiu Hulea” Aiud – Demeny Ida (director)-în locul lui Constantin Groza, Constantin Groza (director adjunct)-în locul Mădălinei Păiuș

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Axente Sever” Aiud – Maria Coralia Filimon (director)-în locul Dacianei Adina Bădilă, Ildiko Gabriela Filimon (director adjunct)-în locul Coraliei Maria Filimon

Clubul Copiilor Aiud – Ocna Mureş – Cristian Barb (director)

 

BAIA de ARIEŞ

Grup şcolar ”Dr. Lazăr Chirilă” Baia de Arieş – Elena Daniela Faur (director)-în locul Dianei Marta, Cristina Ioana Boldaş (director adjunct)-în locul lui Liviu Oneț

 

BLAJ

Colegiul Naţional ”Inochentie Micu Clain” Blaj – Ioan Tomoiagă (director)-în locul lui Dan Balu, Rodica Iuliana Jeican (director adjunct)-în locul Sandei Ursu

Liceul teologic Greco- catolic ”Sf. Vasile” Blaj – Angela Moşneag (director)

Grupul Şcolar ”Ştefan Manciulea” Blaj – Cecilia Veronica Frăţilă (director)-în locul lui Lucian Pop, Elena Drăgan (director adjunct)-în locul Ana Deliei Pop

Grupul Şcolar ”Timotei Cipariu” Blaj – Carol Ioan Badea (director)-în locul lui Ioan Brad, Ioan Laţiu (director adjunct)-în locul Valeriei Tomotaș

Şcoala cu clasele I-VIII ”Toma Cocişiu” Blaj – Alina Maria Dulău (director)-în locul Monicăi Popa, Mirela Bălău (director adjunct)-în locul lui Nicolae Ionescu

Şcoala cu clasele I-VIII ”Ioan Micu Moldovan” Blaj – Liviu Orest Andrei (director)

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Petru Pavel Aron” Blaj – Maria Andrei (director)-în locul Liviei Mureșan

Grădiniţa cu program normal nr. 1 Blaj – Lucia Cîmpean (director)

Club Sportiv Şcolar Blaj – Silvia Marcu (director)-în locul lui Antoniu Mara

 

CÎMPENI

Colegiul Naţional ”Avram Iancu” Cîmpeni – Roxana Voichiţa Bodea (director)-în locul lui Cornel Resiga, Natalia Mihaela Nariţa (director adjunct)-în locul Roxanei Bodea

Grup Şcolar Forestier Cîmpeni – Olga Maria Cătană (director), Călin Ioan Bobariu (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII Cîmpeni – Liliana Daniela Lazăr (director), Doina Liliana Gligor (director adjunct)

Grădiniţa cu program normal nr. 2 Cîmpeni  – Ana Cîmpean (director)

 

CUGIR

Colegiul Naţional ”David Prodan” Cugir – Lilica Vanţ (director)-în locul lui Miron Bur

Colegiul Tehnic ”I.D. Lăzărescu” Cugir – Alexandru Cătălin Micaciu (director)

Şcoala cu clasele I-VIII Nr.3 Cugir – Anca Stela Ţârlea (director), Laura Diana Teban (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Iosif Pervain” (nr. 1) Cugir – Rodica Roxana Mihai (director)

Şcoala cu clasele I-VIII ”Sigidava” Cugir – Monalisa Mirela Borza (director), Gabriela Lupu (director adjunct)

 

OCNA MUREŞ

Liceul Teoretic ”Petru Maior” Ocna Mureş – Doina Carmen Vasilca (director), Gabriela Ileana Leahu (director adjunct)-în locul lui Livia Mihaela Hosu

Grădiniţa cu program normal nr. 2 Ocna Mureş – Sidonia Marina (director)

Grupul Şcolar de Chimie Industrială Ocna Mureş – Cornelia Popescu (director)

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Lucian Blaga” Ocna Mureş – Elena Pop (director), Elena Carunta (director adjunct)

 

SEBEŞ

Colegiul Naţional ”Lucian Blaga” Sebeş – Nicolae Nicuşor Moga (director)-în locul Oanei Fântână, Marius David Muntean (director adjunct)

Liceul cu Program Sportiv Sebeş – Florian Tileagă (director), Ana adriana Frăţilă (director adjunct)

Grup Şcolar Industrial Sebeş – Ana Filip (director)-în locul lui Gabriel Decean, Ioan Păcurariu, Dorina Budoiu (adjuncţi)-în locul lui Ionuț Oprița și Ana Filip

Şcoala cu clasele  I-VIII ”M. Kogălniceanu” Sebeş – Cornel Mihălţan (director), Gheorghe Suciu (director adjunct)

Şcoala cu clasele I-VIII nr. 2 Sebeş – Mariana Iulia Iftimie Paulescu (director), Ioan Pârvu (director adjunct)

Clubul Copiilor Sebeş – Cugir – Corina Maria Cotea (director)

 

TEIUŞ

Liceul Teoretic Teiuş – Octavian Mihai Rusu (director), Romana Şufană (director adjunct)

 

ZLATNA

Grup Şcolar ”Corneliu Medrea” Zlatna – Terezia Erica Corduneanu (director)-în locul Simonei Amelia Călin, Rodica David, Mirel Septimiu Vasile (directori adjuncţi)

 

ÎN MEDIUL RURAL:

Şcoala cu clasele I-VIII „Ioan Agârbiceanu” Bucium Saşa – Cornelia Viorica Boc

Şcoala cu clasele  I-VIII Ciuruleasa – Nicolae Rusalin Sicoe

Şcoala cu clasele I-VIII „Simion Balint” Roşia Montană – Szekely Margareta

Şcoala cu clasele  I-VIII Mogoş – Mihaela Adina Simioana

Grup Şcolar Agricol ”Alexandru Borza” Ciumbrud – Simona Maria Hortensia Lazăr (director), Delia Angela Câpâlna (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII Livezile – Lenuţa Mihacea

Şcoala cu clasele I-VIII Miraslău – Liliana Giurgiu

Şcoala cu clasele  I-VIII Hopârta – Adina Maria Dan

Şcoala cu clasele  I-VIII Ponor – Cristina Maria Roşca

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Demetriu Radu” Rădeşti – Nicoleta Irimie

Şcoala cu clasele  I-VIII ,,Sebeş Pal” Râmetea – Anamaria Vereş

Şcoala cu clasele I-VIII Râmeţ – Camelia Cristina Constantin

Şcoala cu clasele  I-VIII Ciugud – Luminita Gabriela Benchea

Şcoala cu clasele  I-VIII Berghin – Daniel Morar

Şcoala cu clasele  I-VIII Blandiana – Ioana Gabriela Griga

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Iuliu Maniu” Vinţu de Jos – Lucia Herman (director), Alina Ioana Aplozan (director adjunct)

Şcoala cu clasele I-VIII ”Decebal” Cricău – Ionela Blagu

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Mihai Eminescu” Ighiu – Ioan Vlasin (director), Mariana Georgeta Ciocîrlan (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII Meteş – Marinela Savu

Şcoala cu clasele  I-VIII ”David Prodan” Săliştea – Ionela Gabriela Suciu

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Ioan de Hunedoara” Sântimbru – Daniel Fonoage

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Dr. Petru Span” Lupşa – Cristina Andreş

Şcoala cu clasele  I-VIII Ocoliş  – Ilona Cursău

Şcoala cu clasele  I-VIII Poşaga – Ilina Vesa

Şcoala cu clasele I-VIII ”Simion Pantea” Sălciua – Vasile Câmpean

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Ion Agârbiceanu” Cenade – Gheorghe Ilie Blaga

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Aron Cotruş” Cergău Mare – Claudia Maria Rascovici

Şcoala cu clasele  I-VIII Crăciunelu de Jos – Emese Tunde Dusa

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Ioan Maiorescu” Bucerdea Grânoasă – Vasile Barbuleţ

Şcoala cu clasele  I-VIII Roşia de Secaş – Nicolae Lupean

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Ioan Pop-Reteganul” Sîncel – Lenuta Bloj

Şcoala cu clasele  I-VIII Şona – Ana Maria Aldea (director), Iuliana Miklos (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Simion Bărnuţiu” Tiur – Ana Lucreţia Prihoi

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Ion Bianu” Valea Lungă – Ana Maria Oneţ

Grup Şcolar Agromontan ”Ţara Moţilor” Albac – Aurelia Şchiop (director), Ioan Horia Pleşa (director adjunct)

Grup Şcolar de Turism Arieşeni – Marin Bite

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Avram Iancu” Avram Iancu – Daciana Alexandra Heler

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Nicodim Ganea” Bistra – Adriana Selagea (director), Elena Anamaria Petrovan (director adjunct)

Şcoala cu clasele I-VIII ”Emil Racoviţă” Gîrda de Sus – Ana Maria Mariş

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Horea” Horea – Petru Mateş

Şcoala cu clasele  I-VIII Poiana Vadului – Rovin Briciu

Şcoala cu clasele  I-VIII Scărişoara – Ovidiu Vasile Cioară

Şcoala cu clasele I-VIII Sohodol – Deliana Elena Bobar

Şcoala cu clasele  I-VIII Vadu Moţilor – Semidia Crişan

Şcoala cu clasele  I-VIII Vidra – Adela Mihon

Şcoala cu clasele  I-IV Ceru Băcăinţi – Florina Adela Macovei-Dubleşiu

Şcoala cu clasele I-VIII ”Iosif Sârbu” Şibot – Gabriela Nina Coconu

Grup Şcolar Industrial Jidvei – Carmen Stan (director), Mathe Ilze, Aurel Dancu – adjuncţi

Şcoala cu clasele I-VIII ”Ştefan cel Mare” Cetatea de Baltă – Daniela Iliescu

Şcoala cu clasele  I-VIII Fărău – Donica Gatea

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Simion Lazăr” Lunca Mureşului – Floarea Sarmaşiu

Şcoala cu clasele  I-VIII Noşlac – Mihaiela Stoian

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Avram Iancu” Unirea – Vasilica Roată (director), Florina Moldovan (director adjunct)

Şcoala cu clasele I-VIII „Septimiu Albini” Cut – Simona Felicia Bugnar (director),

Şcoala cu clasele  I-VIII Doştat – Gelu Luis Sandu

Şcoala cu clasele  I-VIII Petreşti – Vasile Bitiu (director), Verona Maria Onofrei (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII Cîlnic – Constantin Ioan Popa

Şcoala cu clasele  I-VIII Daia Română – Camelia Maria Popescu

Şcoala cu clasele  I-VIII Gîrbova – Liana Cioca

Şcoala cu clasele  I-VIII Ohaba – Manuela Eugenia Mureşan

Şcoala cu clasele  I-VIII Pianu de Sus – Maria Marcela Popescu (director), Georgeta Dorina Pamfilie (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII Săsciori – Maria Gros (director), Vasile Mihu (director adjunct)

Şcoala cu clasele I-VIII Şugag – Dumitru Iulian Grosu

Şcoala cu clasele  I-VIII ”Nicolae Drăgan” Galda de Jos – Lucreţiu Dorin Mureşan (director), Călina Elena Latiu (director adjunct)

Şcoala cu clasele  I-VIII Întregalde – Florica Viorica Pătruţ

Şcoala cu clasele  I-VIII Stremţ – Paula Sofia Rad-Petelcan

Şcoala cu clasele I-VIII Almaşu Mare – Petru Coşobea

 

 

URL scurt: http://sebes.alba24.ro/?p=118743



avatar Publicat de pe 2 Sep 2012. Publicat in Fără categorie. Poti urmari orice raspuns la acest articol prin RSS 2.0.

Un comentariu pentru “A început „marea epurare politică” din școlile din Alba: Vezi lista noilor directori și directori adjuncți instalați în numele „depolitizării””

  1. Adina, Ciumbrudul nu este comună!

Lasa un raspuns

Publicitate

Publicitate

Publicitate

Publicitate

Publicitate

Publicitate

www.AutoPieseonline24.RO

Publicitate

Publicitate

Publicitate

Publicitate

Publicitate

 

Comentate recent

  • IONICA: Schimbarea retelei de alim. cu apa din azbociment[cancirigen]expirata si colmatata[niciodata din 1973 n-a...
  • mia: cum ramane cu cablurile care stau printre crengile teilor plantati???????? era necesar scoaterea brazilor (Tuia)...
  • CLAUDIUS: Spitalul de Urgenta a cantat ….nu Bere gratisssss…
  • Sugedin Băltoacă: Din 10 postări, 9 sînt la comandă. Gen, postacii băsiști ai lui Udrea de la alegerile anterioare....
  • Gigi Sfiosu': Asistam la o campanie electorala de-a dreptul jalnica. Si daca nu e destul la toata tristetea asta de...

Ultimele articole

Alba24 pe site-ul tău

Publicitate

Coral Impex - Deratizare - Dezinsectie - Dezinfectie - Tratamente Fitosanitare

Publicitate

Horoscopul zilei